Osmo međunarodno stručno savjetovanje "Humanitarno razminiranje 2011.", koje je u Šibeniku okupilo 170 sudionika iz 37 zemalja, završilo je u četvrtak, 28. travnja 2011., nakon trodnevnog programa. Ovogodišnje savjetovanje, u organizaciji Hrvatskog centra za razminiranje i Centra za testiranje, razvoj i obuku, a pod pokroviteljstvom predsjednika države Ive Josipovića, posebnu pažnju posvetilo je znanju, vještinama i sigurnosti u humanitarnom razminiranju.
Na poziv Hrvatskog centra za razminiranje (HCR) stručna predavanja, u okviru sigurnosti na radilištu i medicinskoj zaštiti pri incidentima u poslovima razminiranja, održali su i djelatnici Hrvatskog zavoda za hitnu medicinu (HZHM). Prim. mr. Maja Grba-Bujević okupljenima je govorila o medicinskoj izobrazbi profesionalnog osoblja koje osigurava usluge zdravstvene skrbi za sudionike u procesu humanitarnog razminiranja. Dr. sc. Ingrid Bošan-Kilibarda na istu je temu održala radionicu. Zainteresiranima je predstavljen standard opreme kojom raspolaže tim hitne medicinske službe u Hrvatskoj prilikom čišćenja minski sumnjivog područja, a spomenute su i neke uobičajene ozljede od kojih, nažalost, ponekad stradavaju pirotehničari.
Na poligonu Gaj kod Skradina sudionici skupa imali su priliku vidjeti pokaznu vježbu, na kojoj je prvi put bio prikazan postupak zbrinjavanja pirotehničara nakon minskog incidenta. Korak po korak u spomenutoj vježbi, od eksplozije, preko pružanja prve pomoći ozlijeđenom kolegi pirotehničaru i iznošenju na sigurno područje, te intervenciji medicinskog tima i konačno, bolničkom zbrinjavanju, okupljenima su pojasnili prim. mr. Maja Grba-Bujević i Tomislav Ban iz HCR-a. Također, voditelj odjela za opće i pravne poslove HZHM-a Luka Pejčić na skupu je sudjelovao u radionici o pravnim aspektima medicinske skrbi kao preduvjetu za sigurne operacije humanitarnog razminiranja. Spomenimo i da Hrvatski zavod za hitnu medicinu usko surađuje s Hrvatskim centrom za razminiranje u sklopu projekata zdravstvene zaštite u izvanrednim prilikama u koordinaciji s Kriznim stožerom ministarstva nadležnog za zdravstvo.
Minama su onečišćena područja u čak 12 hrvatskih županija. Ukupno, minski sumnjiva područja u Hrvatskoj zauzimaju površinu od 800 četvornih kilometara, od čega se nešto više od 52 četvorna kilometra nalaze u Šibensko-kninskoj županiji koja je ugostila međunarodni stručni skup o razminiranju. Važnost ovog savjetovanja, kako je istaknuto u njegovom uvodnom dijelu, jest činjenica da iz njega svake godine proizlaze nova znanja i tehnologije u borbi s minama.