Svjetski dan srca: Održano predavanje o čimbenicima koji utječu na ishod izvanbolničkog srčanog zastoja

Povodom Svjetskog dana srca, zamjenik ravnateljice Hrvatskog zavoda za hitnu medicinu (HZHM) dr. sc. Damir Važanić, mag. med. techn. održao je online predavanje o ključnim čimbenicima koji utječu na ishod izvanbolničkog srčanog zastoja u Hrvatskoj za djelatnike izvanbolničke hitne medicinske službe (HMS) i druge zainteresirane.

Na inicijativu Svjetske kardiološke federacije, Svjetski dan srca tradicionalno se obilježava svake godine 29. rujna s ciljem podizanja svijesti o kardiovaskularnim bolestima koje su vodeći uzrok obolijevanja i smrtnosti diljem svijeta pa tako i u Hrvatskoj. Ovogodišnja kampanja nosi slogan "KORISTI ❤️ UPOZNAJ ❤️" fokusirajući se na bolje razumijevanje vlastitog srca kako bi bolje brinuli o vlastitom zdravlju. Naime, većina bolesti srca i krvnih žila može se spriječiti izbjegavanjem rizičnih faktora poput pušenja, nepravilne prehrane, nedovoljne tjelesne aktivnosti i štetne konzumacije alkohola, odnosno primjenom zdravih životnih navika može se izbjeći čak do 80 posto prijevremenih smrti.

Iznenadni srčani zastoj jedna je od kardiovaskularnih bolesti, a iako njegov ishod ovisi o brojim čimbenicima, za kardiopulmonalnu reanimaciju s povratom spontane cirkulacije iznimno je važno vrijeme od nastanka srčanog zastoja do pruženih osnovnih mjera održavanja života, naglasio je dr. sc. Damir Važanić, mag. med. techn. na današnjem predavanju. Prema istraživanju u kojem je sudjelovalo 7773 ispitanika, odraslih osoba koje su doživjele iznenadni srčani zastoj, ishod reanimacijskog postupka značajno ovisi o vremenskim intervalima od nastanka srčanog zastoja do dolaska do bolesnika, kao i o početnom ritmu srčanog zastoja pri dolasku tima HMS-a te prve defibrilacije. Ispitanici koji su uspješno reanimirani imali su značajno kraći vremenski interval od nastanka srčanog zastoja do prve defibrilacije, istaknuo je zamjenik ravnateljice HZHM-a te dodao kako je ovim istraživanjem kvantificiran optimalan vremenski interval od nastanka srčanog zastoja do dolaska do bolesnika. "Rezultati ukazuju na dobrobit razvoja novog modela praćenja vremenskih intervala koji bi imali utjecaj na organizaciju, modernizaciju i logistiku izvanbolničke hitne medicinske službe, a u svrhu poboljšanja ishoda reanimacijskoga postupka", zaključio je dr. sc. Damir Važanić, mag. med. techn

Održano predavanje nastavlja se na projekt eUsavršavanje u sklopu kojeg je HZHM nabavio videokonferencijsku i informatičku opremu za županijske zavode za hitnu medicinu i time omogućio djelatnicima izvanbolničkog HMS-a kontinuirano usavršavanje i po završetku projekta. Osim toga, izrađena je i web-platforma koja je omogućila više pristupnih mogućnosti kako za djelatnike iz sustava hitne medicine tako i za druge zdravstvene djelatnike.

Podijeli: