U prepunoj dvorani Hrvatskog liječničkog doma u Zagrebu u petak, 19. travnja 2011., predstavljena je knjiga Hitna stanja u pedijatriji autora prof. dr. Julija Meštrovića, dr. med. i suradnika.
Knjiga, izdana u Medicinskoj nakladi, životni je projekt voditelja Jedinice intenzivnog liječenja djece u splitskom KBC-u prof. dr. Meštrovića koji je na njezinom pisanju okupio čak 82 stručnjaka. Riječ je, dakako, o renomiranim pedijatrima raznih užih specijalnosti, anesteziolozima, infektolozima, liječnicima hitne medicine, kirurzima, ginekolozima, psihijatrima, dermatovenerolozima i medicinskim sestrama.
"Knjiga daje jasne i praktične upute za sve one koji će morati liječiti životno ugroženo dijete, u raznim okolnostima" istaknuo je prof. dr. Julijan Meštrović. Dodao je i da je "početni pristup uvijek isti, neovisno o tome prihvatimo li dijete u ambulanti na otoku ili u kliničkom centru" te da "daljnji tijek liječenja ovisi o potrebama bolesnika i o mogućnostima mjesta i ustanove". Kako bi svi koji sudjeluju u tom lancu imali ista znanja i vještine, prof. dr. Meštrović potrudio se da knjiga obuhvati sve ono što doktoru može pomoći u liječenju djeteta - od simptoma do dijagnoze. Upravo je to esencijalna važnost knjige Hitna stanja u pedijatriji iz koje će učiti studenti triju hrvatskih medicinskih fakulteta - u Zagrebu, Splitu i Rijeci, kao i specijalizanti pedijatrije i hitne medicine.
Osim autora, knjigu su velikom broju zainteresiranih, predstavili i njegovi recenzenti prof. dr. sc. Ingeborg Barišić, doc. dr.s c. Janez Primožič i prof. dr.s c. Alan Šustić. U ime nakladnika okupljenima se obratila i Anda Raič, prof. Knjiga Hitna stanja u pedijatriji prva je knjiga hitne medicine na hrvatskom jeziku. Autori su tekstove priredili prema najnovijoj literaturi i na osnovi svoga velikoga kliničkog iskustva. Smjernice o liječenju životno ugroženoga djeteta usklađene su s novim preporukama ILCOR-a (International Liaison Committee on Resuscitation) iz 2010. godine.