Povodom mjeseca borbe protiv raka pluća, u organizaciji Hrvatskog torakalnog društva Toraks danas je održan Simpozij na kojem su predstavljeni rezultati Nacionalnog programa probira i ranog otkrivanja raka pluća na kojem je sudjelovao i zamjenik ravnateljice Hrvatskog zavoda za hitnu medicinu (HZHM) dr. sc. Damir Važanić, mag. med. techn.
Navedeni program rezultat je zajedničkih napora Zaklade Hrvatska kuća disanja i Ministarstva zdravstva, a razvijen je u Klinici za plućne bolesti KBC-a Zagreb. Glavni cilj programa je dijagnosticirati karcinom pluća u ranom stadiju s pomoću CT-a jer je tada liječenje oboljelih pacijenata znatno uspješnije, istaknuo je danas predstojnik Klinike za plućne bolesti KBC-a Zagreb akademik Miroslav Samaržija, dr. med. U protekle tri godine ukupno je obrađeno 22.000 pacijenata te je snimljeno više od 27.000 CT-a. Sljedeći korak je osnivanje Centra za prevenciju i rano otkrivanje raka pluća, a u sklopu KBC-a Zagreb planiraju uvesti i infopult, mjesto na kojem će građani moći dobiti sve informacije vezane za navedeni program, ali i psihološku pomoć oboljelima, što će svakako pridonijeti pozitivnim iskoracima u liječenju malignih bolesti.
Zamjenik ravnateljice HZHM-a dr. sc. Damir Važanić, mag. med. techn. tom je prigodom naglasio važnost telemedicine u ranom otkrivanju karcinoma pluća. "Telemedicina osigurava dostupnost specijalističkih medicinskih usluga pacijentima iz udaljenih, ruralnih i otočnih područja u njihovim lokalnim sredinama te značajno skraćuje vrijeme očitanja njihovih radioloških snimki, a brža dijagnostika koju obavljaju specijalisti u kliničkim bolničkim centrima jamči pravovremeno liječenje pacijenata, što je iznimno važno u slučajevima karcinoma", rekao je dr. sc. Damir Važanić, mag. med. techn. Dodao je i kako je HZHM u sklopu projekta Telecordis omogućio pacijentima telemedicinsku uslugu spirometrije na "kućnom pragu" koja će sigurno doprinijeti učinkovitosti dijagnostike i liječenja pacijenta s kroničnom opstruktivnom plućnom bolesti.
Program ranog otkrivanja karcinoma pluća jedinstven je u Europi, a naslanja se velikim dijelom na liječnike obiteljske medicine, ali i umjetnu inteligenciju koja analizira CT snimke, odnosno radi 3D analizu malih karcinoma kod pacijenata koji često ni nemaju simptome bolesti. Zbog njegove učinkovitosti i inovativnosti, planiraju ga preuzeti i druge europske zemlje.
Uz akademika Samaržiju i zamjenika ravnateljice HZHM-a, na Simpoziju održanom s ciljem podizanja svijesti o karcinomu pluća su sudjelovali i brojni drugi zdravstveni stručnjaci te predstavnici udruga pacijenata.