U Svečanoj dvorani Sveučilišta u Zadru u ponedjeljak, 26. rujna 2011., održana je informativna radionica Organizacija djelatnosti hitne medicine u Zadarskoj županiji: uloga i značaj COM-ova. Radionica je održana na inicijativu županijskog povjerenstva HLK-a, a u suradnji s Upravnim odjelom za zdravstvo i socijalnu skrb Zadarske županije kako bi se riješile sve nedoumice liječnika vezane za provođenje djelatnosti opće/obiteljske medicine u COM-ovima nakon početka rada Zavoda za hitnu medicinu Zadarske županije. Nažalost, zbog nedolaska predstavnika direkcije HZZO-a i HLK-a iz Zagreba radionica nije ispunila očekivanja liječnika opće/obiteljske medicine, dok su hitnjaci saznali sve relevantne podatke vezane za Projekt reorganizacije hitne medicinske službe (HMS) od ravnateljice Hrvatskog zavoda za hitnu medicinu (HZHM) prim. mr. Maje Grba-Bujević, dr. med. spec.
"Reformom HMS-a konačno će se u svim hrvatskim županijama osigurati dostupniji, kvalitetniji, strukturno stabilniji i financijski održiv sustav hitne medicine koji će pacijentima pružiti ujednačenu, učinkovitu, bržu i kvalitetniju hitnu medicinsku uslugu, a zdravstvenim radnicima omogućiti bolje uvjete rada i stručno usavršavanje", istaknula je ravnateljica HZHM-a na početku svog izlaganja u Zadru. Konkretno, Zadarska županija će u svoj postojeći sustav hitne medicine implementirati još 15 timova T2 (medicinska sestra/medicinski tehničar sa specijalističkim usavršavanjem, medicinska sestra/medicinski tehničar), dobiti će osam novih vozila HMS-a koja su potpuno opremljena sukladno europskim standardima, do 2012. profunkcionirat će zadarski Objedinjeni hitni bolnički prijem, a na godišnjoj razini će se za djelatnost hitne medicine izdvajati gotovo osam milijuna kuna više nego što je to bio slučaj dosad.
Uvođenjem Hrvatskog indeksa prijema hitnog poziva za medicinsku prijavno-dojavnu jedinicu, trijažirati će se pozivi. Reorganizacijom se HMS odvaja od domova zdravlja s osnovnim zadatkom da zbrinjava sva stanja koja neposredno ugrožavaju ljudski život i zdravlje. Educirani medicinski dispečeri će prema Indeksu zaprimati telefonske pozive te će u slučaju hitnog stanja uputiti tim HMS-a na intervenciju. Medicinski dispečer, naglasila je prim. mr. Maja Grba-Bujević, uputit će bolesnika izabranom liječniku primarne zdravstvene zaštite ili nekom od liječnika u COM u slučaju da se, prema spomenutom Indeksu, ne radi o potrebi hitnog medicinskog zbrinjavanja (npr. manje posjekotine, prehlada, kronična bol koja se ne mijenja, uganuća, uzrujanost). To je jedini izravni dodir COM-ova i HMS-a, a time se, tvrdi ravnateljica HZHM, dežurni liječnici obiteljske medicine neće dodatno opteretiti, već će svaka služba raditi svoj posao. Dodala je i da COM-vi nisu u nadležnosti HZHM-a, već da su oni razina primarne zdravstvene zaštite domova zdravlja i ravnatelja domova zdravlja kao odgovornima te da je, prema njezinim saznanjima, predviđeno da rade svakog dana od 7 do 21 sat.
Informativnoj radionici prisustvovao je pročelnik Odjela za zdravstvo i socijalnu skrb Zadarske županije Josip Kraljić, dr. med. sa suradnicom Frankom Krajinović, prof., kao i predsjednik zadarskog županijskog povjerenstva HLK-a Miljenko Ljoka, dr. med., rukovoditeljica područnog ureda HZZO-a u Zadru Mara Batur, dipl. iur., voditelj zadarskog HMP-a Vlatko Grković, dr. med., ravnatelj Opće bolnice Zadar dr. sc. Dario Nakić, dr. med., ravnateljica Doma zdravlja Zadarske županije mr. sc. Renata Bek, dr. med. spec. te kolege i kolegice iz opće medicine i iz HMS-a.