Kako prepoznati znakove i simptome životne ugroženosti djeteta pojasnio je pomoćnik ravnatelja za kvalitetu zdravstvene zaštite i nadzor Kliničkog bolničkog centra Zagreb prim. Milivoj Novak, dr. med., spec. pedijatar, subspec. pedijatrijske hitne i intenzivne medicine na predavanju održanom u utorak, 23. travnja 2024., u sklopu edukacija na daljinu koje provodi Hrvatski zavod za hitnu medicinu za djelatnike županijskih zavoda za hitnu medicinu i domova zdravlja.
"U djece rijetko primarno zakazuje srce", rekao je tom prigodom primarijus Novak te naglasio da je najčešće posrijedi postupno zatajenje respiracijske i cirkulacijske funkcije. Stoga je nužno pravodobno uočiti znakove zatajenja disanja, a na umu uvijek treba imati da srčani zastoj u jednakoj mjeri pogađa djecu na oba kraja pedijatrijskog dobnog spektra, novorođenčad i dojenčad te adolescente.
"Brza klinička procjena životno ugroženog djeteta omogućit će pravodoban početak postupaka oživljavanja", istaknuo je primarijus Novak te dodao da klinički pregled ne smije odgoditi postupak oživljavanja. "Nakon što se procijeni i po potrebi provedu postupci zbrinjavanja dišnog puta (A), disanja (B) i cirkulacije (C), valja nastaviti s liječenjem osnovne bolesti ili stanja", napomenuo je primarijus Novak te zaključio kako procjenu djetetova stanja prema akronimu ABC (airway, breathing, circulation) treba primjenjivati i tijekom daljnjeg postupka kako bi se na vrijeme otkrila moguća pogoršanja zdravstvenog stanja djeteta te pravovremenom reakcijom spriječilo neželjene posljedice.