"Na primjeru nedavnih stvarnih nesreća vidjeli smo da sustav funkcionira i u praksi. Zahvaljujući kontinuiranoj edukaciji medicinskog zbrinjavanja velike nesreće, svatko je znao što radi i zašto, kao i sve protokole i to je najveća dobit ovog tečaja", izjavila je ravnateljica Hrvatskog zavoda za hitnu medicinu (HZHM) prim. mr. Maja Grba-Bujević, dr. med. na tečaju Medicinski odgovor na veliku nesreću (Medical Response to Major Incidents) - Cro MRMI koji se proteklog vikenda održao u Općoj bolnici "Dr. Josip Benčević" u Slavonskom Brodu.
Trodnevni tečaj okupio je 52 polaznika, pretežno zdravstvenih djelatnika, uključujući izvanbolničku i bolničku hitnu medicinsku službu (HMS), ali i pripadnike ostalih žurnih službi koji bi u slučaju velike nesreće bili uključeni u sustav zbrinjavanja od mjesta događaja do operacijskih sala i jedinica intenzivnog liječenja. Na samom početku održana su uvodna predavanja, a potom su polaznici prošli kroz stvaran scenariji zbrinjavanja velike nesreće u realnom vremenu s naglaskom na uvježbavanju trijaže i zbrinjavanja na mjestu nesreće, organizaciji transporta unesrećenih te koordinaciji i suradnji svih žurnih službi na terenu, kao i suradnji istih tih službi s Kriznim stožerom Ministarstva zdravstva.
"Pomoću takozvane table-top vježbe simulirali smo kriznu situaciju s više od 300 ozlijeđenih, a s nama su djelatnici HMS-a, kirurzi, anesteziolozi, policajci i pripadnici civilne zaštite kako bi uvježbali koordinirano djelovanje i pomogli što većem broju ljudi", naglasila je ravnateljica HZHM-a te dodala kako je u ovakvim slučajevima nužno znati gdje zbrinuti svakog pojedinog pacijenta imajući u vidu njegovo zdravstveno stanje, slobodna vozila HMS-a, stanje prometnica i udaljenosti od bolnice te opremljenost i kapacitete bolnica u blizini mjesta incidenta. "S obzirom na to da je to više 'menadžerski' posao, o njemu je nužno što više educirati medicinsko osoblje", zaključila je primarijus Grba-Bujević.
Tečaj Medicinski odgovor na veliku nesreću poslijediplomski je tečaj Europskog društva za traumatologiju i hitnu kirurgiju, a u Hrvatskoj ga provode HZHM, Hrvatsko društvo za medicinu katastrofe, Opća bolnica "Dr. Josip Benčević" Slavonski Brod i Krizni stožer Ministarstva zdravstva. Zbog svog multidisciplinarnog pristupa, tečaj polaznicima omogućava provjeru vlastitih sposobnosti donošenja odluka u kriznim situacijama, kao i sposobnosti za rad u timu te prilikom primjene standardnih operativnih postupaka. Osim toga, njime se provjeravaju postojeći protokoli i planovi sustava kako bi se utvrdile eventualne nepravilnosti i napravile korekcije.
Dosad je na Cro-MRMI tečaju u Slavonskom Brodu educirano više od 500 polaznika koji su u svojoj domeni posla spremni pravodobno i efikasno odgovoriti na velike nesreće. Ravnatelj slavonskobrodske bolnice prim. dr. sc. Josip Samardžić, dr. med. izrazio je zadovoljstvo što je domaćin edukacije: "Ovim su naša bolnica i Slavonski Brod postali, na neki način, centar edukacije za cijelu Hrvatsku. Čast nam je što će mnogi djelatnici neka nova znanja i vještine steći upravo ovdje te ih potom upotrijebiti u radu u svojim sredinama."
"Zbog velikog broja nesreća, ovaj tečaj dobiva sve više na značenju", istaknuo je zamjenik ravnatelja Opće bolnice "Dr. Josip Benčević" Slavonski Brod prim. Boris Hrečkovski, dr. med. te dodao kako, nažalost, posljednji događaji, poput pandemije i krize u Europi, pokazuju da je stanje pripravnosti danas itekako nužno. Upravo stoga je HZHM, uz redovito održavanje tečaja Medicinski odgovor na veliku nesreću (Cro-MRMI), iz zajma Svjetske banke osigurao sredstva za provedbu još devet ovakvih tečajeva.