U sklopu projekta eUsavršavanje jučer su održana dva predavanja za zdravstvene djelatnike izvanbolničke hitne medicinske službe (HMS) s fokusom na djecu, odnosno zaštitu njihova zdravlja te pravodobno prepoznavanje i liječenje bolesti.
Pregled teško bolesnog djeteta
"U djece se rijetko dogodi da primarno stane srce. Teža bolest ili ozljeda u toj dobi češće uzrokuju najprije zatajenje disanja ili periferne cirkulacije s posljedičnom hipoksijom i acidozom, a tek na kraju - srčani zastoj", naglasio je na predavanju pomoćnik ravnatelja za kvalitetu zdravstvene zaštite i nadzor Kliničkog bolničkog centra Zagreb prim. Milivoj Novak, dr. med. "Procjena životne ugroženosti početni je dio svakog pregleda djeteta", rekao je primarijus Novak te dodao kako se i u pedijatriji služe procjenom prema akronimu ABC, pri čemu A (airway) označava prohodnost dišnog puta, B (breathing) disanje i C (circulation) cirkulaciju. Iako su neke ozljede nespojive sa životom, smrt koja nastupa zbog zatajenja disanja, zatajenja cirkulacije, povećanja intrakranijalnog tlaka ili naknadnih komplikacija poput infekcije ili višestrukog zatajenja organa često se uspješno može izbjeći pravodobnim i ispravnim liječenjem, smatra primarijus Novak.
Predavanje Pregled teško bolesnog djeteta pratili su djelatnici zavoda za hitnu medicinu Bjelovarsko-bilogorske, Brodsko-posavske, Osječko-baranjske, Požeško-slavonske, Virovitičko-podravske i Vukovarsko-srijemske županije, a isto će se za preostale tri grupe polaznika održati 14., 21. i 28. travnja 2022.
Napredno održavanje života djece
O srčanom zastoju, odnosno naprednom održavanju života djece govorio je Filip Rubić, dr. med. iz KBC-a Zagreb: "Nakon otvaranja dišnog puta i primijenjenih pet upuha, provjere pulsa i započete vanjske masaže, čim je to moguće, treba dijete priključiti na EKG." Potom treba odlučiti je li poremećaj srčanog ritma za defibrilaciju ili nije, napomenuo je doktor Rubić te upozorio da uspješno reanimirano dijete treba transportirati do najbliže pedijatrijske jedinice intenzivne medicine.
Predavanje Napredno održavanje života djece pratili su djelatnici zavoda za hitnu medicinu Dubrovačko-neretvanske, Splitsko-dalmatinske, Šibensko-kninske i Zadarske županije, a preostale tri grupe polaznika imat će priliku poslušati ga 14., 21. i 28. travnja 2022. .
Projekt Program cjeloživotnog stručnog usavršavanja zdravstvenih radnika (eUsavršavanje) provodi Hrvatski zavod za hitnu medicinu (HZHM) s ciljem stručnog usavršavanja i profesionalnog razvoja zdravstvenih djelatnika županijskih zavoda za hitnu medicinu na daljinu, bržeg protoka informacija i unapređenja kvalitete hitne medicinske skrbi. Za stjecanje novih znanja i vještina uz pomoć moderne informacijsko-komunikacijske tehnologije, HZHM je osigurao gotovo pet milijuna kuna bespovratnih sredstava iz Europskog socijalnog fonda.