"Projektom Telecordis povećat će se dostupnost specijalističkih usluga stanovništvu naših ruralnih i otočnih područja pomoću telemedicine", istaknula je danas ravnateljica Hrvatskog zavoda za hitnu medicinu (HZHM) prim. mr. Maja Grba-Bujević, dr. med. na predstavljanju projekta vrijednog više od pet milijuna kuna u Županijskoj palači u Varaždinu.
Kardiovaskularne bolesti, od kojih su najčešće koronarna srčana bolest (npr. srčani udar) i cerebrovaskularna bolest (npr. moždani udar), vodeći su uzrok smrti u svijetu i u Hrvatskoj, a najviše je pogođeno stanovništvo starije od 65 godina. "Specijalističke kardiološke i pulmološke usluge teže su dostupne stanovništvu ruralnih i otočnih područja, stoga je HZHM pokrenuo projekt Telecordis koji, uz povećanu dostupnost tih medicinskih postupaka, osigurava uštedu vremena i troškova te brzu i točnu dijagnostiku, a time i pravovremenu terapiju pacijenata", rekla je tom prigodom primarijus Grba-Bujević. Rana detekcija i kontrola od izuzetne su važnosti za prevenciju kardiovaskularnih bolesti, naglasila je ravnateljica HZHM-a te dodala da projekt omogućava i praćenje zdravstvenog stanja građana zahvaljujući digitalizaciji i modernizaciji kardioloških i pulmoloških postupaka, dok istovremeno smanjuje liste čekanja u bolničkim ustanovama.
HZHM je u okviru projekta nabavio medicinsku i računalnu opremu za pružanje usluga 12 kanalnog EKG-a, EKG holtera, holtera krvnog tlaka i spirometrije te ju postavio na 40 lokacija ispostava domova zdravlja. Te lokacije tako su postale telemedicinski pristupni centri gdje će pacijenti obavljati specijalističku kardiološku i pulmološku uslugu na razini primarne zdravstvene zaštite. Nalaze će očitavati specijalisti iz četiri specijalistička telemedicinska centra – KBC Rijeka, KBC Split, KBC Osijek i Poliklinika "Srčana", a koje je HZHM opremio informatičkom opremom i programskom podrškom za specijalističko očitanje medicinskih nalaza na daljinu.
Samo u Varaždinskoj županiji uspostavljena su tri telemedicinska pristupna centra u ispostavama Doma zdravlja Varaždinske županije - Ivanec, Ludbreg i Novi Marof, a nalaze će očitavati specijalisti iz specijalističkog telemedicinskog centra Poliklinike "Srčana" te nakon njihova očitovanja poslati natrag liječniku primarne zdravstvene zaštite. Time će se povećati dostupnost specijalističkih medicinskih postupaka i izbjeći nepotrebno putovanje pacijenata u bolnice. Pročelnica Upravnog odjela za zdravstvo, socijalnu skrb, civilno društvo i branitelje Varaždinske županije Ljubica Božić, dipl. iur. naglasila je kako je ovaj projekt jedna od aktivnosti Varaždinske županije i njezinih ustanova kojima se nastoji prevenirati nastanak ili razvoj bolesti.
"Dom zdravlja Varaždinske županije, odnosno naše ispostave u Novom Marofu, Ivancu i Ludbregu spremne su za provođenje projekta. Oprema je stigla i djelatnici su educirani. Do sada smo većinu naših pacijenata na takve pretrage upućivali u Opću bolnicu Varaždin. Pacijenti su tako morali na pretrage odlaziti u bolnicu, čekati na svoj red primjerice za holter, ponovno putovati na očitavanje nalaza i mislim da je to za njih bilo veliko opterećenje. Ovim projektom zdravstvena zaštita svakom stanovniku Varaždinske županije sada postaje dostupnija i mislim da je ovo veliki napredak u pružanju specijalističkih usluga u našoj županiji", zadovoljno je tom prigodom istaknuo ravnatelj Doma zdravlja Varaždinske županije doc. dr. sc. Jurica Veronek.