Održan Health Hub panel: Istaknuta važnost telemedicine za zeleno i održivo zdravstvo

Povodom Svjetskog dana zaštite ozonskog omotača koji se svake godine obilježava na dan 16. rujna jer je upravo na taj datum 1987. godine potpisan Montrealski protokol o tvarima koje onečišćuju ozonski sloj, u Zagrebu je jučer održan panel Lideri zelenog i održivog zdravstva na kojem je sudjelovala ravnateljica Hrvatskog zavoda za hitnu medicinu (HZHM) prim. mr. Maja Grba-Bujević, dr. med.

 
Utjecaj klimatskih promjena na zdravlje

"Klimatske promjene predstavljaju jedan od najvažnijih izazova s kojima se suočava ljudska civilizacija, a njihov utjecaj na zdravlje je širok i kompleksan", rekla je tom prigodom ravnateljica HZHM-a te navela zdravstvene rizike uzrokovane ekstremnim vremenskim uvjetima. "Velike vrućine i suše povećavaju rizik od toplinskog udara, dehidracije te utječu na pogoršanje postojećih stanja kod kardiovaskularnih, respiratornih, bubrežnih ili mentalnih bolesnika, dok poplave mogu uzrokovati smrtne slučajeve i ozljede, ali i širenje zaraznih bolesti kao što su kolera i druge uslijed kontaminacije vode", istaknula je prim. mr. Maja Grba-Bujević, dr. med.

 
Digitalizacija zdravstveno-dijagnostičkog procesa

Povećan mortalitet i morbiditet može se dovesti u izravnu vezu s klimatskim promjenama, stoga je nužno pripremiti zdravstveni sektor za suočavanje s klimatskim izazovima u budućnosti. S ciljem smanjenja negativnih okolišnih čimbenika i poboljšanja učinkovitosti unutar zdravstvenog sustava, HZHM je u zdravstveni sustav RH uveo inovativne telemedicinske usluge kojima se uporabom informacijsko-komunikacijskih tehnologija na daljinu razmjenjuju informacije važne za dijagnozu, liječenje i prevenciju bolesti te provodi edukacija zdravstvenih radnika. "Digitalizacijom zdravstveno-dijagnostičkog procesa, odnosno osiguravanjem pružanja telemedicinskih usluga iz kardiologije, radiologije, neurologije, psihijatrije, transfuzije, endokrinologije itd., smanjili smo potrebu za putovanjima, a time doprinijeli smanjenju emisije stakleničkih plinova i svih vezanih troškova", pojasnila je ravnateljica HZHM-a te naglasila da unatoč dobrobitima koje je donosi, informacijsko-komunikacija tehnologija također doprinosi emisiji stakleničkih plinova stoga se ista treba koristiti na racionalan i održiv način. "Samo zajedničkim naporima možemo zaštititi zdravlje budućih generacija", zaključila je prim. mr. Maja Grba-Bujević, dr. med.

 
Projekti sa zelenom, održivom i digitalnom filozofijom

Uz ravnateljicu HZHM-a prim. mr. Maju Grba-Bujević, dr. med., na panelu su sudjelovali zastupnica u Europskom parlamentu prof. dr. sc. Nikolina Brnjac, savjetnica ministra zdravstva Antonija Margeta, dipl. iur., ravnatelj Klinike za dječje bolesti i predsjednik Udruge poslodavaca u zdravstvu prof. dr. sc. Goran Roić, dr. med., te predstavnici zdravstvene industrije koja je uključena u globalne projekte za održive i zelene zdravstvene sustave – Nikolina Škaron, dr. med. iz AstraZenece i Miroslav Šaban, dipl. ing., direktor za odnose s vladom i javnim institucijama tvrtke Philips u središnjoj i istočnoj Europi. Ekološki osviješteno zdravstvo uključuje razvoj projekta sa zelenom, održivom i digitalnom filozofijom, poput upravljanja medicinskim otpadom, energetski učinkovitijom konstrukcijom bolnica, osiguravanja interaktivnih parkova u krugu zdravstvenih ustanova te hibridnog ili električnog voznog parka, nabave medicinske tehnologije sa "zelenim" certifikatima te nabave lijekova i opreme kroz zelenu javnu nabavu itd., istaknuto je na panelu.

Panel je organizirao Health Hub, think tank platforma za zdravstvo i zdravstvenu industriju, koji različitim projektima i inicijativama nastoji okupljati najrelevantnije stručnjake na području zelenog zdravstva i održivosti te kreativno, moderno i integrirano pristupati zdravstvenim temama i zdravstvenim politikama.

Podijeli: