Hitna medicinska služba (HMS) danas je obilježila svoj dan, a tim povodom izaslanik predsjednika Hrvatskog sabora i zastupnik Ivan Ćelić istaknuo je važnost djelatnika HMS-a kao prve linije u zbrinjavanju pacijenata, pogotovo u kontekstu pandemije bolesti COVID-19.
Zbog epidemioloških mjera, Nacionalni dan HMS-a obilježen je videokonferencijom, a poruku djelatnicima HMS-a poslao je i ministar zdravstva Vili Beroš koji je pohvalio brzu prilagodbu i organizaciju HMS-a u okolnostima epidemiološke ugroze i potresa na području Sisačko-moslavačke županije. "Važna je to karika u našem zdravstvenom sustavu, a posebno u svjetlu buduće reforme, kao i pozicioniranja Hrvatske kao turistički sigurne destinacije u zbrinjavanju hitnih pacijenata", rekao je ministar zdravstva.
Ravnateljica Hrvatskog zavoda za hitnu medicinu (HZHM) Maja Grba-Bujević tom je prigodom naglasila kako danas imamo jedinstven sustav hitne medicine koji broji preko 4000 djelatnika te na godišnjoj razini zbrine približno milijun i pol pacijenata. Građane na terenu zbrinjava 709 timova s liječnikom, 205 timova s medicinskim sestrama i tehničarima, te 31 tim pripravnosti, dok su u bolnicama uspostavljena 23 objedinjena hitna bolnička prijema.
Zahvalivši svim djelatnicima HMS-a na odgovornosti i profesionalnosti, ali i humanosti i hrabrosti, ravnateljica HZHM-a poručila im je: "Jedino znanjem, odgovornim ponašanjem i entuzijazmom, možemo svi zajedno osigurati kvalitetno zbrinjavanje hitnih pacijenata." Uz HZHM, organizator ove videokonferencije bio je i Zavod za hitnu medicinu Brodsko-posavske županije, čiji je ravnatelj Branko Godić prikazao kako se uz pomoć moderne tehnologije može dodatno unaprijediti rad HMS-a.
Hrvatski sabor je 2013. godine 30. travanj proglasio Nacionalnim danom HMS-a čime se Hrvatska pridružila nizu svjetskih zemalja koje nastoje senzibilizirati javnost o važnostima i specifičnostima ove iznimno odgovorne i teške djelatnosti.