Hrvatski sustav telemedicine predstavljen na tematskoj konferenciji o primjeni telemedicine u njezi traumatoloških pacijenata

Na tematskoj konferenciji o primjeni telemedicine u njezi traumatoloških bolesnika koja se danas u hibridnom obliku održala u Dubrovniku u okviru projekta TELE.DOC, predstavnici Hrvatskog zavoda za hitnu medicinu (HZHM), Maja Dragosavac, dipl. pol. i Rikardo Protrka, mag. inf., univ. spec. oec., održali su prezentaciju "Telemedicina u RH, gdje smo i kamo idemo?" kojom su se osvrnuli na trenutno stanje i primjenu telemedicine u RH, ali i na njen daljnji razvoj zahvaljujući brojnim inovativnim projektima HZHM-a.

 

Porastao broj pruženih telemedicinskih usluga

Mreža telemedicinskih centara danas pokriva 152 zdravstvene ustanove i broji 166 aktivnih telemedicinskih centara kojima Služba za telemedicinu HZHM-a pruža tehničku podršku 24/7, rekao je tom prigodom pomoćnik ravnateljice HZHM-a za telemedicinu Rikardo Protrka. Medicinske usluge uključene u digitalnu razmjenu nalaza, snimaka, očitanja, postavljanja dijagnoze, liječenja na daljinu i drugog mišljenja pretežno su iz područja radiologije, kardiologije, psihijatrije, transfuzije, ali i drugih. "U proteklih deset godina značajno je porastao broj pruženih telemedicinskih usluga", istaknuo je Protrka te dodao kako je 2011. godine obavljeno 1013 telemedicinskih usluga, a prošle, 2021. godine čak 116 631, što je gotovo dvostruko više u odnosu na 2020. godinu kada je pruženo 63 409 telemedicinskih usluga. Kako bi se telemedicinske usluge uopće mogle provoditi, naglasio je Protrka, HZHM je kao koordinator projekta HealthNet osigurao mrežnu povezanost svih zdravstvenih institucija na području RH.

 

Telemedicinski projekti

Voditeljica Službe za projekte, razvoj i zdravstvene tehnologije HZHM-a Maja Dragosavac, dipl. pol. upoznala je sudionike konferencije s projektima HZHM-a koji se naslanjaju na telemedicinu kao neophodan alat modernog zdravstvenog sustava. Uz projekt HealthNet, HZHM provodi projekt eUsavršavanje sufinanciran sredstvima iz Europskog socijalnog fonda u sklopu kojeg će se provesti edukacija zdravstvenih djelatnika izvanbolničke hitne medicinske službe (HMS) na daljinu. Ovaj projekt nadogradnja je dosadašnjeg Programa cjeloživotnog usavršavanja zdravstvenih radnika u okviru kojeg je u zadnjih deset godina educirano gotovo 30 000 zdravstvenih djelatnika.

 

Teletransfuzija i Telecordis

U sklopu Mehanizma za oporavak i otpornost, realizirat će se projekti Teletransfuzija i Telecordis, naglasila je Dragosavac. Projektom Teletransfuzija povezat će se 35 bolničkih transfuzijskih centara na teritoriju RH s uslugom dostupnom 24/7 te digitalizirati ovaj dijagnostički proces, dok će se u sklopu projekta Telecordis HZHM nabaviti i postaviti medicinsku i računalnu opremu za obavljanje usluga EKG holtera, holtera tlaka, 12 kanalnog EKG-a i spirometrije na područjima koja su nedostatno pokrivena navedenim uslugama.

 

Telemedicinsko povezivanje vozila izvanbolničkog HMS-a i OHBP-a

"HZHM je dobio tehničku pomoć Glavne uprave za potporu strukturnim reformama Europske komisije (DG REFORM) za projekt Proširenje i poboljšanje korištenja telemedicinskih usluga", rekla je Maja Dragosavac te najavila i pilot-projekt telemedicinskog povezivanja vozila izvanbolničkog HMS-a i OHBP-a koji će se financirati iz zajma Svjetske banke. Dodala je i da HZHM preko telemedicinske radiološke mreže sudjeluje kao partner u Nacionalnom programu za probir i rano otkrivanje raka pluća 2020. – 2024. te istaknula važnost već realiziranog IPA projekta NeurNet u sklopu kojeg je uspostavljena Mreža za zbrinjavanje bolesnika s farmakorezistentnom epilepsijom i bolesnika s uznapredovanom fazom Parkinsonove bolesti između referentnog centra Kliničke bolnice Dubrava s devet bolnica u Hrvatskoj, Bosni i Hercegovini i Crnoj Gori.

Upravo zbog važnosti telemedicine, predstavnici HZHM-a podržali su projekt TELE.DOC koji je dio prekogranične suradnje Interreg IPA – Hrvatska – Bosna i Hercegovina – Crna Gora 2014 – 2020., a hrvatski partner na projektu je Opća bolnica Dubrovnik. Ukupne vrijednosti veće od 1,1 milijun eura, projekt će telemedicinski povezivati traumatološke odjele bolnica iz Kotora, Dubrovnika i Mostara, a time će se osigurati pravovremena dijagnoza i terapija te bolji zdravstveni ishod traumatoloških bolesnika.

Podijeli: