e-Usavršavanje: Korištenje brzih antigenskih testova

S ciljem bržeg otkrivanja i izoliranja oboljelih i obrade njihovih kontakata koriste se brzi antigenski testovi, a kako ih pravilno primijeniti zdravstvenim djelatnicima na udaljenim i teško dostupnim lokacijama objasnile su Emilija Lazarević, bacc. med. techn., mag. educ. rehab. i Senka Kajčić, dr. med. iz Zavoda za hitnu medicinu Primorsko-goranske županije.

U sklopu Programa e-Usavršavanje Hrvatskog zavoda za hitnu medicinu danas je održano drugo od dva najavljena predavanja Korištenje brzih antigenskih testova, a njegove autorice istaknule su kako je riječ o korisnom alatu koji osigurava veću dostupnost testiranju i brže dobivanje rezultata u uvjetima kada su kapaciteti PCR testiranja kao zlatnog standarda COVID-19 dijagnostike preopterećeni. Također, naglasile su i da su navedeni testovi iznimno korisni u rutinskom testiranju djelatnika koji se vraćaju na posao nakon odsustva dužeg od deset dana.

Bris uzima educirani zdravstveni djelatnik, a cijeli postupak traje ukupno 17 minuta. Pravilno uzet uzorak, uz dobro ispitanu anamnezu, daje vjerodostojnost očitanog nalaza. Time se značajno skraćuje obrada pacijenata i omogućava učinkovita trijaža između onih koji imaju simptome COVID-19 bolesti, a test da pozitivan rezultat, kao i kod onih koji nemaju simptome bolesti i test je negativan.

Zahvaljujući videokonferencijskom sustavu HZHM-a, svi sudionici su ovo aktualno predavanje mogli pratiti u realnom vremenu. Uključujući i prvi termin, pratili su ga djelatnici iz Duge Rese, Gospića, Korenice, Metkovića, Ogulina, Orebića, Otočca, Ozlja, Slunja, Trilja, Vrlike i Vojnića te s otoka Brača, Cresa, Hvara, Korčule, Lastova, Malog Lošinja, Mljeta, Paga, Raba i Visa.

 

Podijeli: