Cro-MRMI: Dodatnih 60 polaznika educirano za pravovremen i učinkovit medicinski odgovor na velike nesreće i katastrofe

Protokole rada u kriznim situacijama proteklog je vikenda na tečaju Medicinski odgovor na veliku nesreću i katastrofu (Cro-MRMI) u Općoj bolnici "Dr. Josip Benčević" u Slavonskom Brodu usvojilo 60 novih polaznika, pretežno djelatnika hitne medicine, anestezije i kirurgije te pripadnika policije i vatrogasaca koji sudjeluju u zbrinjavanju posljedica velikih nesreća i katastrofa.

Uz uvodna teorijska predavanja, polaznici su na trodnevnom tečaju prošli i praktično usavršavanje za donošenje odluka na svim razinama s pomoću tzv. table-top simulacijskih vježbi temeljenih na MACSIM (Mass Casualty Simulation) sustavu s realnim podacima i sa stvarnim utroškom vremena i resursa. Pri tom je naglasak stavljen na ključnu ulogu medicinske prijavno-dojavne jedinice u kriznim situacijama, uvježbavanje trijaže i zbrinjavanja na mjestu nesreće, organizaciju transporta unesrećenih, bolničku organizaciju rada za primitak većeg broja pacijenata te koordinaciju i suradnju svih žurnih službi na terenu i njihovu suradnju s Kriznim stožerom.

Velik broj nesreća i katastrofa kojima svjedočimo, poput katastrofalnih poplava koje su prošli tjedan pogodile Bosnu i Hercegovinu ili tragične prometne nesreće koja se u subotu dogodila na autocesti A3 kod Novske, ukazuju na važnost kontinuirane edukacije djelatnika svih službi koje sudjeluju u odgovoru na krizne situacije. Upravo na tom tragu je Cro-MRMI tečaj koji, kao sljednik poslijediplomskog tečaja Europskog društva za traumatologiju i hitnu kirurgiju, priprema polaznike za pravilan, pravovremen i učinkovit medicinski odgovor na velike nesreće i katastrofe. Osim toga, njime se provjeravaju postojeći protokoli i planovi sustava kako bi se utvrdile eventualne nepravilnosti i napravile korekcije.

Ovo je četvrti od devet najavljenih Cro-MRMI tečajeva financiranih u okviru Projekta obnove nakon potresa i jačanja pripravnosti javnog zdravstva te ujedno trinaesti otkada ga u Hrvatskoj provode Hrvatski zavod za hitnu medicinu, Ministarstvo zdravstva i slavonskobrodska bolnica u suradnji s Hrvatskim društvom za medicinu katastrofe.

Podijeli: