Simboličnim slijetanjem helikoptera AirbusH145 kojim će se u sklopu skorašnje uspostave civilne Helikopterske hitne medicinske službe (HHMS) zbrinjavati životno ugroženi pacijenti iz obalnih dijelova Hrvatske te prikazom predaje pacijenta na daljnje bolničko liječenje, danas je u prisustvu ministra zdravstva izv. prof. dr. sc. Vilija Beroša, dr. med. i ravnateljice Hrvatskog zavoda za hitnu medicinu (HZHM) prim. mr. Maje Grba-Bujević, dr. med. službeno otvoren preuređen helidrom Kliničkog bolničkog centra Split.
Vrijedna investicija
Za cjelokupno preuređenje helidroma KBC-a Split osigurano je više od 855.000 eura iz državnog proračuna, a ovom investicijom dobio je najsuvremeniju opremu i signalizaciju koja omogućava dnevne i noćne letove u sigurnim uvjetima. "U samoj završnici uspostave HHMS-a u RH, današnjim otvorenjem rekonstruiranog helidroma Firule KBC-a Split te nastavkom edukacije medicinskih članova posade HHMS-a ostvarujemo značajan napredak u provedbi strateškog projekta ove Vlade te brojimo manje od trideset dana do pune operativnosti", izjavio je tom prigodom ministar zdravstva te naglasio da u kontekstu pozicioniranja Hrvatske kao turistički poželjne i sigurne destinacije, modernizacija splitskog helidroma predstavlja dodanu vrijednost jer KBC-u Split gravitira oko 1,5 milijuna stanovnika, a tijekom ljetne sezone i pola milijuna turista.
Zbrinjavanje u okviru "zlatnog sata"
"Ne postoji opravdanije ulaganje od onog uloženog u spašavanje ljudskih života, a upravo preuređeni helidrom KBC-a Split omogućava HHMS-u zbrinjavanje hitnih pacijenata iz udaljenih i otočnih područja u okviru 'zlatnog sata' čime će se dodatno unaprijediti dostupnost hitne medicinske skrbi na širem području Dalmacije", istaknula je na svečanom otvorenju ravnateljica HZHM-a. Uz helidrom, naglasila je primarijus Grba-Bujević, sustav hitne medicine na području Splitsko-dalmatinske županije unaprijeđen je otvorenjem dugo iščekivanog Objedinjenog hitnog bolničkog prijema u srpnju prošle godine te izmjenama Mreže hitne medicine i sanitetskog prijevoza kojima je Zavod za hitnu medicinu Splitsko-dalmatinske županije dobio deset dodatnih timova T1, 15 timova T2 i jednu pripravnost, ali i dodatne djelatnike za rad u Medicinskoj prijavno-dojavnoj jedinici.
500 hitnih helikopterskih prijevoza godišnje
Helidrom KBC-a Split jedan je od naših najfrekventnijih helidroma, a njegovu važnost za sve pacijente kojima je potrebno hitno liječenje istaknuo je ravnatelj KBC-a Split prof. dr. sc. prim. Julije Meštrović, dr. med.: "Helidrom Firule godišnje broji 500 helikopterskih intervencija te je samim time presudan u organizaciji spašavanja životno ugroženih pacijenata u RH". Izgrađen i opremljen 1992. godine, splitski helidrom je u protekle 32 godine pune operabilnosti bio mjesto zaprimanja u bolnicu brojnih životno ugroženih pacijenata, dok je za vrijeme Domovinskog rata omogućio helikopterski prijevoz velikog broja ranjenih branitelja kojima je na ulazu postavljena spomen-ploča.
Edukacija medicinske posade HHMS-a
Izgradnja mreže helidroma izrazito je važna u osiguranju uspješnosti projekta uspostave HHMS-a ukupne vrijednosti 62,5 milijuna eura. "Trenutno je ukupno sto medicinskih članova posade HHMS-a koji će se nalaziti u četiri baze ove službe – Rijeci, Splitu, Zagrebu i Osijeku na edukaciji koja će im pružiti specifična znanja potrebna za rad u helikopteru i koja jamči sigurnost prilikom HHMS operacija i članovima tima i hitnim pacijentima", rekla je ravnateljica HZHM-a prilikom posjeta polaznicima splitskog tima HHMS-a koji su na edukaciji u Splitu. Pri tom je naglasila da svi liječnici te medicinske sestre i tehničari koji će raditi u HHMS-u imaju višegodišnje iskustvo rada u djelatnosti hitne medicine, dok je ministar zdravstva istaknuo da organizacijski, vremenski i operacijski zahtjevan projekt uspostave HHMS-a podrazumijeva uspostavu baza, helidroma i sletnih površina, kadrovsku reorganizaciju zdravstvenog osoblja, brojne protokole te nadasve snažnu suradnju svih dionika projekta.